2023-10-24
Relacja z konferencji „Przemoc wobec osób starszych - wyzwania profilaktyki”
19 października w Centralnym Ośrodku Sportu OPO w Giżycku odbyła się konferencja poświęcona przemocy wobec osób starszych. Została ona zorganizowana przez Burmistrza Giżycka, Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku oraz Giżycką Radę Seniorów.
Konferencja zgromadziła liczne grono przedstawicieli urzędów miast i gmin, sądów rejonowych, miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej, domów seniora, stowarzyszeń i instytucji działających na rzecz osób starszych. Nie zabrakło samych seniorów, a w tym przedstawicieli Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku i Giżyckiej Rady Seniorów.
Wydarzenie rozpoczęto od przywitania gości przez Panią Ewę Ostrowską dyrektor CPUIS. Następnie głos zabrał Burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz, który podkreślił dużą aktywność giżyckich seniorów i to w różnych dziedzinach. Pierwszy wykład poprowadziła Pani Katarzyna Janków-Mazurkiewicz z Federacji FOSA, która omówiła ścieżki pracy z seniorami uwikłanymi w przemoc.
Pani Ewa Ostrowska omówiła programy i projekty realizowane w Giżycku, które poświęcone są seniorom, natomiast Jarosław Wołosiński reprezentujący Giżycką Ochronę Zdrowia przedstawił plany dotyczące giżyckiego szpitala.
Kolejnymi prelegentami byli mec. Paweł Kaczor i mec. Paweł Jaros z Ministerstwa Sprawiedliwości, zaprezentowali temat przemocy wobec seniorów od strony prawnej. Ostatni wykład poświęcony był tematyce pn. „Poczucie sensu życia w wieku senioralnym”, a omówiła go psycholog Pani Paulina Pupiałło.
Po wykładach przyszedł czas na część artystyczną, w ramach której zorganizowano pokaz mody złotego wieku. Panie z Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku oraz Giżyckiej Rady Seniorów zaprezentowały się w stylizacjach modowych przygotowanych przez właścicielkę Butiku "u Ani" z Giżycka. Kolejno wystąpił zespół Belcanto z GUTW, a na zakończenie przedstawiciele Klubu Seniora zaprezentowali taniec kowbojski.
W drugiej części konferencji odbyły się cztery warsztaty; „Arteterapia, terapia przez sztukę”, „Gimnastyka umysłu”, „Obalić stereotypy” czy „Ja -człowiek spełniony”. Każdy uczestnik mógł skorzystać przynajmniej z dwóch wybranych przez siebie warsztatów. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem i były prowadzone przez specjalistów, którzy na co dzień zajmują się problematyką przemocy.
Informacja prasowa i zdjęcia: Beata Górczyńska, CPUiIS